فارسی سازی استاندارد همه ی پوسته های بلاگر بدون دانش کدنویسی

بخاطر دشواری‏های فارسی سازی پوسته های بلاگر و معدود بودن پوسته های فارسی سازی شده، برخی از وبلاگهای بلاگر از پوسته های ترجمه نشده استفاده میکنند. گروه بلاگر فارسی برای فارسی سازی پوسته ها از محدودیت های زبان فارسی در وب بعنوانِ مزیت بهره برده، برای نخستین بار فارسی سازی همه ی پوسته ها توسط یک CSS مشترک را میسر کرده است. در این روش میتوانید از هزاران پوسته ی بلاگر، پوسته ی دلخواه را بدونِ دانشِ کدنویسی در کمتر از یک دقیقه بصورت استاندارد فارسی کنید. این مطلب فارسی سازی پوسته‏های طراحی شده برای بلاگر را توضیح میدهد، برای فارسی سازی پوسته‏های پیشفرض بلاگر در «چیدمان>انتخاب الگوی جدید» این مطلب را ببینید!

تنظیمات اولیه و فارسی سازیِ محیط:
براي فارسي شدنِ مدیریت وبلاگ؛ پس از ورود به Dashboard از مقابلِ Language، «پارسی-Persian» را انتخاب کنيد.
براي فارسي شدنِ عباراتِ پوسته ها و تنظیم اولیه ی جهات و فاصله ها؛ به «مديريت وبلاگ>تنظيمات>قالب بندي» رفته، از کشويي مقابلِ «زبان»، «فارسي» را انتخاب کرده، «ذخيره تنظيمات» را بفشاريد!

فارسی سازیِ همه ی پوسته های بلاگر:
برای بلاگر هزاران پوسته ی زیبا و متنوع یافت میشود. سایتها و وبلاگهای متعددی همچون btemplates ،bloggertemplates.org ،eblogtemplates ،allblogtools پوسته های بلاگر را عرضه میکنند.
برای تغییر پوسته در بلاگر، پوسته ی مورد نظر را دانلود کرده، در صورت زیپ بودن آنرا بیرون کشیده، به «چیدمان>ویرایش HTML» رفته، ترجیحا قبل از تغییرِ پوسته با کلیک روی «بارگیری الگوی کامل» قالب وبلاگ را دانلود کنید تا یک نسخه ی پشتیبان از پوسته ی پیشینِ خود داشته باشید، Browse را زده، از پنجره ی باز شده پوسته ی مورد نظر را که با پسوند xml خواهد بود، Open کرده، «بارگزاری» را بفشارید. پس از فشردنِ «بارگذاری» اغلب اخطار «لطفاً حذف عناصر صفحه زیر را تأیید کنید، کلیه داده های پیکربندی عناصر صفحه از بین می رود» نمایش داده میشود، برای ادامه ی کار و تغییر پوسته روی «تایید و ذخیره» کلیک کنید. تنظیمات عناصر صفحه از دست خواهند رفت و مجددا باید آنها را تنظیم کنید.
برای فارسی سازیِ استانداردِ پوسته، از «داشبورد وبلاگ>چیدمان>ویرایش HTML»، در مرورگر Ctrl+F را فشرده، تگ </head> را یافته، خط زیر را دقیقا قبل از آن کپی کنید.
<link href='http://s.blogger-fa.com/blogger-fa-css.css' rel='stylesheet' type='text/css'/>
همچنین بجای روش بالا میتوانید این کدهای CSS را بین <style> و </style> گذاشته و همانجا [قبل از تگ پایانی head] کپی کنید، اینگونه وبلاگ کمی سریعتر خواهد بود اما از بروزرسانی های خودکار CSS محروم میشوید.
چنانچه پوسته ی انتخابی بصورت استاندارد طراحی شده باشد بصورت کامل فارسی سازی خواهد شد. اما برخی از پوسته ها نیاز به اصلاحات جزئی خواهند داشت. چنانچه با CSS آشنایی دارید افزونه ی Firebug را نصب کرده، برای باز شدنِ Firebug در فایرفاکس F12 را بفشارید، Inspect را فشرده، بخش مورد نظر از وبلاگ را کلیک کرده، از Style در Firebug بخش مربوطه را یافته، اصلاحات لازم را انجام داده، کدهای اصلاحی پوسته را بین <style> و </style> گذاشته، بعد از CSS فارسی ساز، قبل از تگ پایانی head کپی کنید.
چنانچه با CSS آشنایی ندارید یا موفق نشدید که پوسته ای را فارسی سازی کنید، آدرس پوسته ی مورد نظر را برای گروه بلاگر فارسی ارسال کنید، گروه بلاگر فارسی کدهای اصلاحیِ اختصاصی پوسته را برای شما ایجاد و ارسال میکند.
برای آشنایی با کدهای پوسته‏های بلاگر این مطلب را ببینید!

مطالب مرتبط:
فارسی سازی استاندارد پوسته های پیشفرض بلاگر
تعیین جایگاه سایدبار وبلاگ در پوسته های پیشفرض بلاگر